
Tájékoztató vállalkozóknak!
Fontos számunkra, hogy városunk vállalkozói minél kisebb veszteséggel zárják ezt a nehéz időszakot és kihasználjanak minden olyan lehetőséget, amelyet az állam nyújt!
Összegyűjtöttük azokat a fontosabb lehetőségeket, melyekkel a vállalkozók élhetnek.
- 80%-os forgótőke hitel garancia KKV-nak
A Határozat értelmében a Pénzügyminisztérium 80 %-os határig garantálja a KKV-knak által felvett forgótőke hiteleket. A hitel mértéke nem haladhatja meg az utóbbi két év átlag forgótőke nagyságát, illetve az 5 millió lejes értéket. Beruházási hitelek esetén a hitel maximálisan 10 millió lej lehet.
- 90%-os forgótőke hitel garancia kis és mikróvállalkozásoknak
A Határozat értelmében a Pénzügyminisztérium 90 %-os határig garantálja a kis és mikrovállalkozások által felvett forgótőke hiteleket. A hitel mértéke nem haladhatja meg az az 1.000.000 lejes illetve az 500.000 lejes értéket.
- 75%-os bértámogatás alkalmazottaknak
Azok a vállalkozások, amelyeket katonai rendelettel zártak be, a megyei munkaerő-elhelyező ügynökségnél kell leadják a kényszerszabadságoló alkalmazottaik névsorát, és mellékelniük kell egy sürgősségi helyzetet igazoló bizonylatot (Certificat de situații urgente) , amelyet a gazdasági minisztérium bocsát ki online és ingyen. Ebben az esetben a vállakozások állami támogatásként megkapják az alkalmazottak bérének 75 százalékát, de nem többet, mint az országos átlagbér 75 százalékát. Az intézkedéssel kapcsolatosan információk a 021/4444.000 telefonszámon kérhetők
- 25 %-os bevétel csökkenés esetén nyújtott támogatás
Azon vállakozások esetén melyek január-február átlagához képest, legalább 25 százalékos forgalomcsökkenést regisztrálnak, ugyancsak 75%-os bértámogatásban részesülnek. Ezek ugyancsak be kell nyújtsák a kényszerszabadságra küldött 75 százalékos állomány névsorát, és mellékelniük kell egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot az üzleti forgalmuk visszaeséséről. Hargita megyei vállalkozások esetén az igényléseket kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani a harghita@anofm.gov.ro e-mail-címen
- Egyéni vállalkozások és szabadfoglalkozásúak támogatása
A kényszerszabadság intézményét kiterjesztik az egyéni vállalkozókra és szabad foglalkozásúakra is, akik a 195/2020-as katonai rendelet értelmében fel kellett függesszék a tevékenységüket. Esetükben a katonai rendelet érvényességi ideje alatt egy minimálbérnyi támogatást ad az állam. Fontos, hogy ne legyenek alkalmazó státuszban.
- A közmű számlák kifizetési határidejének halasztása
Azon vállalkozások melyek rendelkeznek sürgősségi helyzetet igazoló bizonylattal a közmű és egyébb számlák kifizetési határidejének a halasztásában részesülnek.
Ide tartoznak a : villamossági, gáz, víz, telefon, internet és helység bérleti számlák (székhely és munkapontok)
- Terület, épület és jármű adók első befizetési határideje úgy jogi, mint magánszemélyek esetén 2020 június 30.-ra módosult
Az Önkormányzat által megszabott kedvezmények határideje ugyancsak a fentiek szerint módosul.
- Fizetett szabadságot kaphat az egyik szülő, amíg a szükségállapot tart
Amennyiben egy háztartásban mindkét szülő munkaviszonnyal rendelkezik és 12 évesnél kisebb gyermekek és a 18 évesnél kisebb, fogyatékkal élő gyerekek szülei, úgy egyik szülő a koronavírus-járvány miatt kihírdetett szükségállapot lejártáig fizetett szabadnapra jogosult. Ez idő alatt fizetésének 75 % -ra jogosult. A fizetett szabadságra való jogosultság azonban nem terjed ki az iskolai szünidő időtartamára (április 4-21.).
A fentiek tájékoztató jellegű információk.
A pontos információkért kérdezzék könyvelőiket, vagy forduljanak az illetékes intézményekhez információkért!
Pál Levente
Gazdasági igazgató